U prostoru Hotela Dubrovnik u Zagrebu održana je 12. rujna 2018. završna konferencija projekta Erasmus + Uključite se u EP4A: europska partnerstva za naukovanje. Projekt je započeo s provedbom u listopadu 2016. godine, s ciljem promocije naukovanja kroz izgradnju partnerstva među svim relevantnim dionicima u strukovnom obrazovanju – javim institucijama, komorama, socijalnim partnerima, školama i poslodavcima. Vodeći partner projekta bila je Hrvatska obrtnička komora dok su ostali partneri bili Rinova Ltd iz Ujedinjenog Kraljevstva, Regionalna razvojna agencija Senec-Pezinok iz Slovačke, Privredna komora Srbije – Regionalna komora Moravičkog i Raškog upravnog okruga iz Srbije te Obrtnička komora za München i Gornju Bavarsku iz Njemačke kao pridruženi partner.
„Naši su obrtnici prihvatili i preuzeli odgovornost za obučavanje mladih. Prvi su uvidjeli značaj i potrebu za metodom učenja, koja se temelji na radu. Takav način obrazovanja postepeno priprema mlade ljude za život. Mogli bismo reći da obrtnici već niz godina provode „Školu za život“, istaknuo je u svom uvodnom govoru predsjednik Hrvatske obrtničke komore, Dragutin Ranogajec.
Na konferenciji su predstavljene aktivnosti projekta u partnerskim državama kojima su ostvarena dva ključna rezultata projekta: uspostava partnerstva između ključnih dionika u području strukovnog obrazovanja te podizanje razine osviještenosti poslodavaca o koristima naukovanja kroz ciljanu promotivnu kampanju. Irina Jemeljanova iz Europske agencije za razvoj strukovnog obrazovanja (CEDEFOP) predstavila je novosti u razvoju strukovnog obrazovanja na razini Europske unije, kao i “Tematsku studiju o naukovanju u Hrvatskoj”. Studija se posebno fokusirala na jedinstveni model obrazovanja, koji je prepoznat kao hrvatski model dualnog obrazovanja.
Panel rasprava pod nazivom “Suradnja i partnerstvo za kvalitetno naukovanje” okupila je stručnjake iz područja strukovnog obrazovanja iz svih partnerskih zemalja, Barbaru Peinel iz Obrtničke komore za München i Gornju Bavarsku, Ruth Richardson iz Udruge za vještine u području kulture i kreativnih institucija iz Ujedinjenog Kraljevstva, Milana Kuzmu iz slovačkog Državnog instituta za strukovno obrazovanje, Anu Mandac, pomoćnicu ministra gospodarstva, poduzetništva i obrta iz Hrvatske te Mirjanu Kovačević iz Privredne komore Srbije. U panelu je sudjelovala i Irina Jemeljanova koja je panel zaključila riječima da je jedinstveni model obrazovanja “poput Pepeljuge kojoj treba posvetiti više brige i pažnje kako bi postao princeza”.
U završnom dijelu konferencije predstavljeni su ambasadori naukovanja, kojima je dodijeljen „trademark“, koji je osmišljen kao oznaka kvalitete za obrte, mala i srednja poduzeća koja se uključuju u naukovanje. “Trademark” je dodijeljen ambasadorima Klaudiji Fadljević Gomerčić, Petru Klopotanu, Slavku Petrincu, Josipu Ribičiću, Mirjani Šeb Čižmešiji, Tomislavu Šimiću, Jošku Tafri i Miljenku Vuku. „Nadamo se da će svi partneri, kao i sudionici ove konferencije, rezultate projekta uspješno koristiti u svakom svakodnevnom radu na unaprjeđenju strukovnog obrazovanja u svojim državama“,zaključio je Zoran Varga iz Hrvatske obrtničke komore. S tim ciljem, svi partneri projekta potpisali su i Izjavu o namjeri daljnje suradnje u području naukovanja, osiguravajući na taj način i održivost rezultata projekta.
Izvor: profitiraj.hr